Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

altereffekt. | 15/12/2017

Scroll to top

Top

ZION

Utopia globale

POEZI PA FUND: Lamtumira e Hodorovskit

31/03/2017 |

Përzierje lirike e teatrit, perfomancës artistike dhe poezisë. Ky ësthë filmi i fundit nga Alehandro Hodorvski, i cili ndërlidhet si vazhdimësi e filmit paraprak Vallëzimi i Realiteti, e që jep mesazhin lamtumirës në forma të ndryshme. Vazhdo…

Hoteli i Benksit përkrah ‘murit ndarës’ në Bethlehem

08/03/2017 |

Grafiti artisti dhe aktivisti politik anonim, Banksy ka hapur hotelin konceptual në qytetin e Bethlehemit, në Bregun Perëndimor (Palestinë) përkrah murit ndarës qe rrethon qytetin nga të gjitha anët, i kontrolluar nga forcat izraelite, të cilët atë e shohin si masë sigurie. Vazhdo…

Hartë interaktive e Sirisë nga Tetori, 2014

10/10/2014 |

Në hijen mediatike të sulmeve ajrore të SHBA-ve dhe rokstarllëkut të IS(IS) tash të përqendruar në luftën për territorin kurd Kobane, lufta civile siriane vazhdon tani më tre vite e gjysëm. Vazhdo…

Obama pritet të vendos për intervenim në Siri

15/08/2013 |

Udhëheqësi i ”Chiefs of Staff” të SHBA-së, Gen. Martin Dempsey, qëndroi të hënën në Izrael për bisedime me KM Netanjahu, Ministrin e Mbrojtjes Moshe Ya’alon dhe ”Chief of Staff” Lt. Gen. Benny Gantz, për të pasuar me bisedime paralele më zyrtarët në Jordani, në lidhje me opcionet për intervenim të limituar ushtarak në konfliktin sirian. Vazhdo…

EZLN fton Julian Assange dhe Pussy Riot në “Escuelita Zapatista”

21/06/2013 |

Armata Zapatiste për Çlirim Nacional (EZLN) fton të persekutuarit dhe “te burgosurit politikë” nga e gjithë bota, siç janë themeluesi i Wikileaks, Julian Assange apo pjestaret e grupit punk rus ‘Pussy Riot‘ në tokën e tyre autonome “Escuelita Zapatista”. Vazhdo…

DEBKAfile: Beteja për Damaskun ka përfunduar!

04/06/2013 |

DEBKAfile, Portali për lajme nga sferat e intelegjencës dhe sigurisë me vendndodhje në Jerusalem, raporton për zhvillimin e ngjarjeve në luftën civile siriane, duke kritikuar Intelegjencën e Izraelit për vonesë në transmetimin e ngjarjeve. Vazhdo…

20 Ide me Dr. Michael Laitman

27/04/2013 |

Kjo seri intervistash e realizuar me udhëheqësin e Qendrës Edukative për Kabbalah autentike ”Bnei Baruch” Dr. Michael Laitman, ofron insajt mbi çështje të rëndësishme në jetën individuale dhe shoqërore. Vazhdo…

Konflikti i “brendshëm” sirian hyri në vitin e tretë!

18/03/2013 |

Më 17. Mars u mbushën dy vite nga fillimi i krizës së ”brendshme” në Siri, e cila filloi në fomrën e protestave paqësore të inspiruara nga ”Pranvera arabe” për të rrëzuar nga pushteti dikatatorin sirian Bashar Al-Asad, familja e të cilit është në sundim për 4 dekada dhe përfundojë në luftë të përgjakshme civile e cila deri tani rezulton me mbi 70.000 të vrarë dhe rreth 2 milion refugjatë.

Vazhdo…

Talking With the Enemy (Dokumentar)

22/02/2013 |

Talking With the Enemy është dokuementar i realizuar nga Al Jazeera, në të cilin shfaqen bisedimet në dyer të mbyllura për shkëmbimin e të burgosurve të luftës, ndërmjet Izraelit dhe Rezistencës Islamike në Liban, ”Hezbollah”.

Vazhdo…

The Qur’an (Dokumentar)

13/01/2013 |

Një produksion i mirë për njërin ndër librat më të mëdhej që egzistojnë. Dirigjuesi Antony Thomas i shpërblyer në disa raste, na çonë në zemrën e botës Islame dhe brenda jetës private të njerëzve, të cilët jetojnë në bazë të botëkuptimeve të tyre për Kur’anin. Vazhdo…