Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

altereffekt. | 15/12/2017

Scroll to top

Top

Siri

Hoteli i Benksit përkrah ‘murit ndarës’ në Bethlehem

08/03/2017 |

Grafiti artisti dhe aktivisti politik anonim, Banksy ka hapur hotelin konceptual në qytetin e Bethlehemit, në Bregun Perëndimor (Palestinë) përkrah murit ndarës qe rrethon qytetin nga të gjitha anët, i kontrolluar nga forcat izraelite, të cilët atë e shohin si masë sigurie. Vazhdo…

‘Guernica’ merr grim nga tmerri i Alepos

13/10/2016 |

Ilustratori portugez Vasco Gargalo, i inspiruar nga tmerret e luftës civile siriane dhe vuajtjet në të ka reinterpretuar veprën e famshme te Pablo Picasos, “Guernica”, e cila njihet si ikonë e ‘artit kundër luftës’, që daton dhe është e inspiruar nga lufta civile spanjolle (1936-1939). Vazhdo…

Hartë interaktive e Sirisë nga Tetori, 2014

10/10/2014 |

Në hijen mediatike të sulmeve ajrore të SHBA-ve dhe rokstarllëkut të IS(IS) tash të përqendruar në luftën për territorin kurd Kobane, lufta civile siriane vazhdon tani më tre vite e gjysëm. Vazhdo…

Siri: Betejë e ashpër në Burgun Qendror të Alepos!

06/02/2014 |

Aktivistët që raportojnë mbi luftën civile në Siri, por tani më edhe disa mediume konfirmojnë se forcat rebele të udhëhequra nga Fronti Islamik dhe Jabhat Al Nusra kanë hyrë brenda Brugut Qendror të Alepos, dhe kanë liruar qindra të brgosur, por se beteja vazhdon brenda mureve dhe me sulme nga ajri. Vazhdo…

Obama pritet të vendos për intervenim në Siri

15/08/2013 |

Udhëheqësi i ”Chiefs of Staff” të SHBA-së, Gen. Martin Dempsey, qëndroi të hënën në Izrael për bisedime me KM Netanjahu, Ministrin e Mbrojtjes Moshe Ya’alon dhe ”Chief of Staff” Lt. Gen. Benny Gantz, për të pasuar me bisedime paralele më zyrtarët në Jordani, në lidhje me opcionet për intervenim të limituar ushtarak në konfliktin sirian. Vazhdo…

DEBKAfile: Beteja për Damaskun ka përfunduar!

04/06/2013 |

DEBKAfile, Portali për lajme nga sferat e intelegjencës dhe sigurisë me vendndodhje në Jerusalem, raporton për zhvillimin e ngjarjeve në luftën civile siriane, duke kritikuar Intelegjencën e Izraelit për vonesë në transmetimin e ngjarjeve. Vazhdo…