Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

altereffekt. | 15/12/2017

Scroll to top

Top

Muzikë

Plastikman rikthehet me EX

10/06/2014 |

Richie Hawtin në rolin e Plastikman lanson albumin EX, i pari pas më shumë se një dekadë, në mënyrë modeste në kanalin e tij në Youtube të shoqëruar me vizualizime të ndërlidhura. Vazhdo…

Publikohet ‘The Satellites’ i albumit ‘Someday World’ nga Eno • Hyde

05/03/2014 |

Është lansuar kënga e parë nga projekt-albumi Someday World i dy mjeshtërve britanez Brian Eno dhe Karl Hyde i Underworld. Vazhdo…

Rob Garza i ThieveryCorporation me LP të ri!

15/05/2013 |

Muzikanti, producenti dhe DJ Rob Garza publikon kompilacion të remikseve të produkteve nga mbarë sferat e muzikës.  Ky projekt në fillim ishte një përpjekje për zgjidhje të reja kreative në muzikë, kurse tani është kompletuar në kolekcion të veprave të dëshmuara, por të prezentuara në ngjyrë të re në Remixes, siç titullohet LP-ja. Vazhdo…

Get Lucky, promo singlli i albumit të ri të Daft Punk!

24/04/2013 |

Funk duoja franceze rikthehet në skenë me album të ri më 21 Maj dhe sapo kanë publikuar singllin ”Get Lucky”. Vazhdo…

Vdes krijuesi i koverave të famshëm të Pink Floyd

19/04/2013 |

Ndahet nga jeta në moshën 69 vjeçare Storm Thorgerson, krijuesi i mirënjohur botëror i koverave të albumeve të Pink Floyd, por edhe shumë artistëve tjerë. Vazhdo…

Delta Machine albumi i ri nga Depeche Mode më 26 Mars

25/01/2013 |

Depeche Mode kanë sqaruar informatat për albumin e tyre të paralajmëruar, pasardhësin e Sounds of the Universe nga 2009-a. Delta Machine ashtu si titullohet albumi i ri do të lansohet më 26 Mars nëpërmjet Columbia. Singlli i parë i albumit “Heaven”, do të debutojë online nëpërmjet video klipit në VEVO më 1 Shkurt. Vazhdo…

EVERYONE IN TO IT, I’M IN TOO!

21/01/2013 |

Posteri është krijim dhe thënie personale mbi vlerën shoqërore të kësaj muzike, i inspiruar nga dëgjimi i albumit Monk’s Dream të  Thelonious Monk (nuk di shumë për muzikantët xhez, po ska lidhje më mbajnë të kënaqur hah). Vazhdo…

Hulumtime Kreativiteti: Hartografi e trurit të jazz muzikantëve

20/01/2013 |

Keni menduar ndonjëherë se ç'ndodh brenda kokave të jazz muzikantëve  kur fillojnë të humbin veten brenda muzikës që improvizojnë? Vazhdo...

Life and Music (Jeta dhe Muzika)

16/01/2013 |

Shikoni këtë projekt interaktiv në të cilin përshkruhet jeta e njeriut të civilizuar. Të gjithë e bëjmë rutinën e jetës, dhe në fund? Vazhdo…

Brian Eno: Pionir i ”ambientalit”

13/11/2012 |

Brian Eno është legjendë e muzikës elektronike dhe pop. Fama e tij nisi me pop ikonat e Roxy Music, para se të bëhej pionir i muzikës ambientale në 1970-at e vonshme.

Vazhdo…